Ugrás a fő tartalomhoz Betűméret növelés Betűméret csökkentés Akadálymentesítés Eredeti nézet
Menü

Országos Humánmenedzsment Egyesület

Sajtó

Sajtófigyelő 2020.03.19.

Felfüggesztjük a hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét

Az év végéig felfüggesztik a magánszemélyek és a vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán, a kormányülés szünetében a Facebook-oldalán.

A kormányfő a videóban a koronavírus-járvány miatt hozott gazdasági, munkahelyvédelmi intézkedéseket ismertette. Ezek része az is, hogy június 30-ig meghosszabbítják a rövid lejáratú vállalkozási hiteleket. A csütörtöktől felvett új fogyasztási hitelek teljes hiteldíjmutatóját (thm) pedig a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékban maximálják – közölte a miniszterelnök.

Emellett a már most súlyos gondokkal küzdő szektorokban, így a turizmusban, a vendéglátásban, a szórakoztatóiparban, a sport és a kulturális szolgáltatások területén, valamint a személyszállításban, vagyis a taxisok körében június 30-ig a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljes egészében elengedik, a munkavállalók járulékát pedig jelentősen csökkentik, nyugdíjjárulékot nem kell fizetniük, az egészségbiztosítás díja a törvényi minimumra csökken. Orbán Viktor hozzátette: a kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) szerint adózó taxisok átalányadó-fizetési kötelezettségét szintén június 30-ig elengedik. Ezekben az ágazatokban a helyiségbérleti szerződéseket nem lehet felmondani, és a bérleti díjakat sem lehet megemelni.

Június 30-ig a turizmusfejlesztési hozzájárulást is elengedik – tájékoztatott a miniszterelnök. Döntöttek továbbá a munkavállalási szabályok rugalmasabbá tételéről, a cél az, hogy a munkaadók és a munkavállalók könnyebben meg tudjanak egyezni egymással – jelezte.

Orbán Viktor azt mondta, a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet kihirdetése óta eltelt hét nap alatt megszervezték Magyarország “kollektív önvédelmét”, a közös védekezést a világjárvánnyal szemben, és eljött az ideje, hogy a járvány- és egészségügyi kérdések mellett gazdasági döntéseket is hozzanak. Hangsúlyozta, a koronavírus-világjárvány nemcsak az emberek egészségét veszélyezteti – “habár az a legfontosabb és az az első” -, a munkát, a munkahelyet is veszélybe sodorja.

Teljes cikk

A munkajogi szabályokat nem a jelenlegi helyzetre alkották

A COVID-19 humánvírus járvány megjelenése óta a munkáltatók jelentős része már bevezette a legfontosabb intézkedéseit: nincs utazás, nincs ügyféltalálkozó, ellenben van otthoni munkavégzés és irodai rotáció. Fontos érteni, hogy a munkajogi szabályokat nem a jelenlegihez hasonló szélsőséges helyzetre alkották, ezért az új élethelyzet számos megoldandó kérdést vet fel. Ezekből az aktuális témákból, illetve az elmúlt napok tapasztalataiból állítottak össze egy csokrot a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői.

„Az óvodák, iskolák zárva tartása miatt a munkáltatók vegyes gyakorlatot követnek. Aki tudott, munkavállalóinak otthoni munkavégzést rendelt el, de volt olyan munkahely is, ahol a munka- és pihenőnapok átcsoportosításával oldották meg a dolgozók otthonmaradását. Egyes munkáltatók a szabadság kiadásáról állapodtak meg, míg mások olyan egyezséget kötöttek dolgozóikkal, hogy otthon maradhatnak, viszont bérük alacsonyabb lesz” – meséli tapasztalatait dr. Szűcs László, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje.

A távoktatás bevezetése és a gyermekek otthoni tanulása különös méltánylást érdemlő családi körülmény, ezért erre tekintettel a munkavállaló jogosult otthon maradni. Ezért őt hátrány nem érheti, és munkaviszonya sem szüntethető meg erre hivatkozással. Ha tehát a munkavállaló kifejezetten erre hivatkozással kéri az otthon maradást, a munkáltató köteles őt elengedni. Ez a távollét viszont csak átmeneti megoldás lehet, mivel erre az időtartamra nem jár munkabér. Ezért a munkavállalók oldaláról is megfontolandó, hogy mikor élnek ezzel a jogosultsággal. Megoldás lehet továbbra is, hogy a gyermek felügyeletét mindig csak az egyik szülő vállalja el, vagy ahol több gyermek felügyeletét egy szülő tudja vállalni, ott a szülők egymás közötti rotációs rendszerben oldják meg a felügyeletet.

Több határmenti magyar munkáltató szembesült azzal a körülménnyel, hogy a határok lezárása miatt a szomszédos országból jövő munkavállalókat nem tudja foglalkoztatni. A határok lezárása olyan közhatalmi intézkedés, amelyre a munkáltatónak ráhatása nem lehet, ezért ilyen esetben a munkavállalók állásidejének elrendelése szükséges, díjazás ugyanakkor nem jár részükre. A felek ilyenkor is köthetnek megállapodást a munkavégzés alóli mentesülésre. A megállapodásból ki kell derülnie, hogy milyen időtartamra szól és mennyi a fizetendő munkabér. A díjazás a felek lehetőségeitől függ. A munkavállalóknak is érdeke, hogy a megállapodás létrejöjjön, hiszen sok helyen ezzel biztosítható a munkahely fennmaradása.

Teljes cikk

Emmi: Köszönjük az egészségügyben dolgozók önfeláldozó munkáját

Segítsük az egészségügyben dolgozókat! – írja kedden este kiadott közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Köszönjük az egészségügyben dolgozók önfeláldozó munkáját, amit a koronavírus terjedésének megakadályozásáért tesznek! Ők a legfontosabb szereplői ennek a küzdelemnek.

Kérjük a lakosságot, hogy segítsék az orvosok, nővérek, ápolók, szakdolgozók emberéletet védő munkáját azzal, hogy betartják az utasításaikat! Az ő munkájukat támogatják és magukat is védik azzal, ha megfogadják a tanácsaikat, ügyelnek az alapvető higiéniai szabályokra, figyelnek arra, hogy ne köhögjenek, ne tüsszentsenek másokra. Úgy tudunk még vigyázni rájuk, ha kerüljük a felesleges orvos-betegtalálkozókat. Ha légúti fertőzés tüneteit észlelik magukon, ne menjenek be a rendelőbe, telefonon kérjenek segítséget háziorvosuktól, és tartsák be az utasításaikat!

Kérünk mindenkit – a magunk érdekében is – védjük az egészségügyi dolgozókat, mert ők azok, akik segíteni fognak, ha nagy a baj.

Teljes cikk

Itt van szükség most jelentős munkaerőre a járvány miatt: özönlenek a hirdetések

A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.

Magyarország vezető állásportáljának szolgáltatásait 2019-ben összesen több mint 15 ezer munkáltató vette igénybe. Azoknak az intézményeknek, ahol a koronavírus (COVID 19) szembeni küzdelemhez van szükség új munkaerőre, a Profession.hu díjmentessé tette a hirdetést feladását.

Teljes cikk

Ágazati szintű munkacsoportokat állít fel az MKIK a válsághelyzet okozta problémák azonosítására

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) aktív szerepet vállal a válsághelyzettel kapcsolatos intézkedések kidolgozásában, ezért megkezdte a kialakult járványügyi helyzet várható gazdasági hatásainak elemzését – áll az MKIK nyilatkozatában.

„Annak érdekében, hogy a lehető legmélyebben megismerjük a problémákat, ágazati szintű munkacsoportok felállítása mellett döntöttünk” – olvasható a nyilatkozatban. A munkacsoport alapvető feladata, hogy azonosítsa az ágazatot érintő problémákat, és lehetséges javaslatokat fogalmazzon meg az MKIK által létrehozott szakértői válságstáb tagjainak. A grémium elismert, hazai- és nemzetközi tapasztalattal rendelkező közgazdász professzorokból és jelentős üzleti gyakorlattal rendelkező pénzügyi szakértőkből áll össze. Ez a szakértői team az ágazati munkacsoportok javaslatait összegzi, és az így kialakult szakmai anyagot megküldi a döntéshozók részére.

„Ebben a gazdasági helyzetben szükség van minden gazdasági szereplő együttműködésére, partnerségére, megértésére. Közös érdekünk, hogy a leghatékonyabb megoldásokat tudjuk kidolgozni a magyarországi vállalatok, vállalkozások számára” – zárul a nyilatkozat.

 …

Teljes cikk

Megszólalt a turisztikai ügynökség: 400 ezer magyar munkahely van veszélyben

A hazai turisztikai ágazat csak úgy tud talpra állni a járvány lecsengése után, ha az idegenforgalomban dolgozó vállalkozások nem mennek tönkre és a munkahelyek nem szűnnek meg, ezt segítik a kormány szerdán bejelentett intézkedései – hangsúlyozta a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója szerda este újságírók előtt.

Guller Zoltán elmondta, januárban még úgy látták, hogy minden idők legjobb éve lesz az idei a turizmusban. Az ágazat 50 nap alatt került teljes mélypontra, és most 400 ezer ember munkája forog veszélyben. A kormánytól mentőövet kapott az ágazat, illetve a munkavállalók azzal, hogy június 30-ig a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljes egészében elengedik, a munkavállalók járulékát pedig jelentősen csökkentik, nyugdíjjárulékot nem kell fizetniük, az egészségbiztosítás díja a törvényi minimumra csökken – fejtette ki a vezérigazgató. Hozzátette, szintén segíti a túlélést, hogy a helyiségbérleti szerződéseket nem lehet felmondani, és a bérleti díjakat sem lehet megemelni, valamint az év végéig felfüggesztik minden magánszemély és vállalkozás szerdáig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét.

Az MTÜ abban bízik, hogy júliustól a belföldi turizmus újraindulhat, de ez csak akkor sikerülhet, ha nem küldik el a munkavállalókat – hangsúlyozta Guller Zoltán.

Teljes cikk

Az igazi rekorder Spanyolország

A nehezen felfogható méretű állami mentőcsomagok napja. Az USA 1000 mrd dollárt, a GDP 5%-át költi el, jó részét egyszerűen kiszórja készpénzben a lakosságnak afféle ideiglenes feltétel nélküli alapjövedelemként (mindenkinek 1000 dollárt), a többi cégek megmentésére megy és még az adófizetések elhalasztása is benne van – enélkül akár 20%-ra lőhetne ki a munkanélküliség. (2008-ban “csak” a GDP 1,8%-át költötték.)

De az igazi rekorder Spanyolország: 200 mrd eurót, a GDP 20%-át (!) szórja bele a gazdaságba, alighanem ez soha sehol semmilyen modern gazdaságban nem látott mérték – és valami képet ad arról, hogy az államok a mostani recessziós fenyegetést mekkorának látják a 2008-2009-eshez képest: sokkal nagyobbnak.

Teljes cikk

Ajánló

2024. február 08.

Sajtófigyelő – 2024.02.08.

Felfüggesztjük a hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét Az év végéig felfüggesztik a magánszemélyek és a vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizet...

2024. január 30.

Sajtófigyelő – 2024.01.30.

Felfüggesztjük a hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét Az év végéig felfüggesztik a magánszemélyek és a vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizet...

2021. március 03.

Sajtófigyelő – 2021.03.03.

Felfüggesztjük a hitelek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét Az év végéig felfüggesztik a magánszemélyek és a vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizet...